ZIELONY ROZWÓJ GOSPODARKI


Zielony Rozwój Gospodarki

Ekonatura w Radiu Rodzina
To już koniec audycji z cyklu Zielony Rozwój Gospodarki. W ciągu tych 12. odcinków Stowarzyszenie Ekonatura wraz z  Radiem Rodzina oraz zaproszonymi gośćmi starało się przybliżyć Państwu koncepcję postępujących obecnie zmian, głownie technologicznych, w zakresie pozyskiwania jak i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

Myślimy, że nie trzeba nikogo przekonywać, iż zmiany myślenia, a co za tym idzie także działania w tej materii są niezbędne by zachować środowisko w jak najlepszym stanie dla tych pokoleń, które przyjdą po nas. Biogaz, energia słońca, wiatru czy wody stanowią klucz do przyszłości opartej na pełnym wdrożeniu koncepcji zrównoważonego rozwoju, której podstawą jest zdrowie i życie ludzi, tak dalece zależne od stanu otaczającego nas środowiska naturalnego.

Istotą wszelkich zmian na lepsze jest zrozumienie. Istotą zrozumienia zaś jest edukacja. To ona zadecyduje o naszej przyszłości jako gatunku i na niej powinny opierać się wszelkie działania mające na celu poprawę obecnie panującej sytuacji.

Dziękujemy, że pozwolili nam Państwo, przy wsparciu ze strony Radia Rodzina oraz WFOŚiGW we Wrocławiu,  dołożyć  tę przysłowiową „cegiełkę” do upowszechniania wśród Polaków wiedzy oraz jak mamy nadzieję, także wzbudzania ciekawości tematyką rozwoju zielonej gospodarki.

Gratulujemy również zwycięzcom konkursu: Panu Tadeuszowi Pepłowskiemu ze Świdnicy (I miejsce), Pani Małgorzacie Kozieł z Jaworzyny Śląskiej (II miejsce) oraz Pani Katarzynie Zalewskiej z Tczewa (miejsce III) oraz życzymy wiele radości ze zdobytych nagród.

            Pragniemy również dodać, że w ramach projektu przeprowadziliśmy sondę sprawdzającą wiedzę z zakresu Zielonego Rozwoju Gospodarki. Składała się ona z 16 pytań otwartych, a w badaniu wzięło udział łącznie 50 ankietowanych z województwa dolnośląskiego. Na naszym profilu facebookowym udostępniliśmy również ankietę do wypełnienia, nawiązującą do tematów poruszanych podczas wszystkich audycji. Szczegółową analizę i wyniki przeprowadzonej ewaluacji udostępniamy Państwu w zakładce bocznej.


Zapraszamy wszystkich Państwa już dziś na kolejną, 12 a za razem ostatnią audycję z cyklu Zielony Rozwój Gospodarki, którą przedstawimy na antenie Radia Rodzina już 2.05.2015 r. o godz. 11.10
Tematem przewodnim będzie: "Finansowanie Zielonej Gospodarki w tym OZE przy udziale programów WFOŚiGW we Wrocławiu, NFOŚiGW w Warszawie i UE. Infrastruktura sprzyjająca czystemu środowisku oraz skutecznej i efektywnej edukacji ekologicznej w tym względzie."
Gościem audycji będzie: przedstawiciel WFOŚiGW we Wrocławiu Pan Andrzej Żyłajdys.


Pod koniec audycji ogłoszona zostanie również lista zwycięzców konkursu, który trwać będzie jeszcze tylko do środy 29.04!
  Wciąż czekamy na Państwa zgłoszenia!


 Już w sobotę 25.04.2015r. zapraszamy Państwa na przedostatnią, 11. audycję, pt. „Innowacje i nowoczesne technologie w zielonej gospodarce (w tym zrealizowane i planowane na Dolnym Śląsku)”. Gośćmi audycji będą tym razem: Pan prof. dr hab. inż. Jerzy Bieniek (UP we Wrocławiu) i Pani mgr Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury.

Wciąż czekamy na Państwa zgłoszenia konkursowe! 


Przy okazji ostatniej audycji ogłosiliśmy nasz długo zapowiadany konkurs!

Począwszy od 7 lutego staraliśmy się przedstawić Państwu różne aspekty zagadnienia jakim jest Zielony Rozwój Gospodarki. Dziś to my pytamy:

„Czym dla Państwa jest Zielony Rozwój Gospodarki?”

Na odpowiedzi mieszczące się w limicie do 2000 znaków (ze spacjami) czekamy do 29.04.2015 roku pod adresem redakcja@ekonatura.org

Na autorów najciekawszych prac czekają:

Lustrzanka NIKON D3200 (miejsce I)

Telefon Smartfon Galaxy A3 (miejsce II)

Roczna prenumerata miesięcznika Ekonatura (miejsce III)

 

Listę zwycięzców ogłosimy podczas ostatniej, 12. audycji cyklu Zielony Rozwój Gospodarki

Zapraszamy do udziału!


Już w najbliższy weekend 18.04.2015r. zapraszamy Państwa na audycję 10. „Pojazdy samochodowe to zagrożenie, bezpieczeństwo czy wygoda – alternatywy (napędzanie pojazdów OZE) – przyszłość”

Gośćmi audycji będą: Pan Michał Koziołek i Pan mgr inż. Dawid Ozga, projektanci i studenci Politechniki Wrocławskiej, pomysłodawcy projektu New Warsaw oraz jego realizatorzy, przedstawiciel firmy z branży motoryzacyjnej Pan mgr inż. Tomasz Wiejak i Pani Anna Opozda z Redakcji Ekonatury. 


Małe zmiany:
Nie 4. a dopiero 11. kwietnia 2015r. zapraszamy Państwa na dziewiątą audycję z cyklu Zielony Rozwój Gospodarki, pt. "Oszczędzanie energii i zapobieganie stratom"
Gośćmi audycji będą tym razem: Pan dr inż. Przemysław Bukowski (UP we Wrocławiu) i Pani Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury.

Tymczasem, planowana na 11. kwietnia audycja: "Innowacje i nowoczesne technologie w zielonej gospodarce (w tym zrealizowane i planowane na Dolnym Śląsku)" z udziałem Pana prof. dr hab. inż. Jerzego Bieńka (UP we Wrocławiu) odbędzie się w dniu 25. kwietnia, jak zwykle o godzinie 11.10.


Najbliższa audycja, do której wysłuchania zapraszamy Państwa już 28. marca dotyczyć będzie tematu: „Kształcenie specjalistów w zakresie Zielonej Energii – potrzeby i realizacje zawodowe oraz nowe miejsca pracy”

Gośćmi audycji będą:  dr hab. inż. Deta Łuczycka, prof. nadzw. - Prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Pani Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury


Swoistą kontynuację tematu biogazowni z ostatniej transmisji stanowić będzie kolejna audycja z cyklu zatytułowana „Rolnik twórca – świadomość Polaków o wpływie rolnictwa konwencjonalnego na stan środowiska przez zamianę masy organicznej w bioenergie”, na którą zapraszamy Państwa już 21 marca br. Po raz kolejny nasza Redakcja gościć będzie na antenie Radia Rodzina wraz z Panem prof. dr hab. Józefem Szlachtą z Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Już 14 marca zapraszamy Państwa na kolejną audycję, pt. „Energia odnawialna – biogazownie”

Gośćmi audycji będą tym razem: prof. dr hab. Józef Szlachta (z Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), Pan Jan Grunwald - przedstawiciel firmy z branży biogazowi oraz Pani Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury

Zapraszamy!

Przypominamy Państwu o zbliżającym się KONKURSIE, który zostanie ogłoszony podczas jednej z kolejnych audycji a dotyczyć będzie zagadnień poruszanych na antenie. Dla zwycięzców przewidziane zostały trzy nagrody: aparat fotograficzny, telefon komórkowy oraz roczna prenumerata miesięcznika Ekonatura.

Na wszystkich słuchaczy pragnących zadać pytania dotyczące tematów poszczególnych audycji zapraszamy do przesyłania ich na adres zielonyrozwojgospodarki@radiorodzina.pl


Już dziś zapraszamy Państwa na kolejną, piątą audycję emitowaną na antenie Radia Rodzina, którą wysłuchać mogą Państwo 7 marca o godz. 11.10.

Tym razem poruszony zostanie temat energii cielnej ziemi, geotermii i pomp ciepła.
Gośćmi audycji będą Pan prof. dr hab. inż. Leszek Romański (UP  we Wrocławiu) oraz Pan Paweł Polewka – przedstawiciel firmy z branży energetyki geotermalnej.


 Już w najbliższą sobotę 28.02.2015r. o godz. 11.10. rozpocznie się kolejna, 4 audycja z cyklu Zielony Rozwój Gospodarki, pn. Energia odnawialna – woda – elektrownie wodne

Gośćmi audycji będą tym razem: Pan prof. dr hab. inż. Leszek Romański (UP we Wrocławiu) oraz Pan Janusz Szabla - przedstawiciel firmy z branży małych elektrowni wodnych.

Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji oraz udziału w zbliżającym się konkursie, który ogłosimy już wkrótce na antenie Radia Rodzina!

Pytania do gości poszczególnych audycji mogą Państwo przesyłać na adres: zielonyrozwojgospodarki@radiorodzina.pl


21.02.2015 r. – zapraszamy na 3. audycję z serii „Zielony Rozwój Gospodarki”. Tym razem skupimy się na tematyce energii pozyskiwanej ze słońca.

Gościem audycji będzie prof. dr hab. inż. Leszek Romański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Audycję z ramienia Radia Rodzina poprowadzi Pan mgr inż. Wiesław Tomaszewski.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia odbiorników (92 FM Wrocław, 98,1 FM Świdnica, 94 FM Brzeg, 94,8 Strzelin, 99,6 FM Wołów, 107,2 FM Kotlina Kłodzka). Audycja dostępna będzie również on-line na stronie: http://www.radiorodzina.pl/


          14.02.2015r. – zapraszamy na 2. audycję z serii „Zielony Rozwój Gospodarki”. Tym razem skupimy się na tematyce energii pozyskiwanej za pomocą wiatru.

Gościem audycji będzie prof. dr hab. inż. Leszek Romański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), Arkadiusz Kaczała - przedstawiciel firmy z branży energetyki wiatrowej oraz Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury.
Audycję z ramienia Radia Rodzina poprowadzi Pan mgr inż. Wiesław Tomaszewski.


            Już w najbliższą sobotę, wraz z Radiem Rodzina, Ekonatura rozpoczyna realizację serii audycji „Zielony Rozwój Gospodarki”, którą zainicjuje dla Państwa Pan mgr inż. Ryszard Gruszczyński Prezes Zarządu i Redaktor Naczelny Ekonatury swoim wystąpieniem na antenie radia, pt. „Na czym polega Zielona Gospodarka i jej rozwój na Dolnym Śląsku?”.


    Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia odbiorników (92 FM Wrocław, 98,1 FM Świdnica, 94 FM Brzeg, 94,8 Strzelin, 99,6 FM Wołów, 107,2 FM Kotlina Kłodzka) w sobotę 7.02. 2015 r. o godz. 11.10.

Audycja dostępna również on-line na stronie:  http://www.radiorodzina.pl/

Dla wszystkich słuchaczy przewidziany został również KONKURS, którego zasady poznają Państwo podczas trwania audycji. Zdradzimy tylko, że nagrodami w konkursie będą aparat fotograficzny, telefon komórkowy z dyktafonem oraz roczna prenumerata Ekonatury.

Kolejne audycje będą emitowane również w soboty o godz. 11.10 w następujących terminach:

7.02.2015r. - Audycja 1. Na czym polega Zielona Gospodarka i jej rozwój na Dolnym Śląsku?
Gość audycji: Ryszard Gruszczyński, Redaktor Naczelny Ekonatury.

14.02.2015r. – Audycja 2. Energia odnawialna – siła wiatru – elektrownie wiatrowe
Goście audycji: prof. dr hab. inż. Leszek Romański (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Arkadiusz Kaczała przedstawiciel firmy z braży energetyki wiatrowej, Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury

21.02.2015r. – Audycja 3. Energia odnawialna – energia słońca, fotowoltaika, podgrzewanie wody
Goście audycji: prof. dr hab. inż. Leszek Romański (UP we Wrocławiu), Ryszard Gruszczyński Redaktor Naczelny Ekonatury

28.02.2015r. – Audycja 4. Energia odnawialna – woda – elektrownie wodne
Goście audycji: prof. dr hab. inż. Leszek Romański (UP we Wrocławiu), Ryszard Gruszczyński Redaktor Naczelny Ekonatury, Janusz Szabla - przedstawiciel firmy z branży małych elektrowni wodnych

7.03.2015r. – Audycja 5. Energia odnawialna – energia ciepła ziemi, geotermia i pompy ciepła
Goście audycji: prof. dr hab. inż. Leszek Romański (UP we Wrocławiu), Pan Piotr Polewka - przedstawiciel producenta pomp ciepła, Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury

14.03.2015r. – Audycja 6. Energia odnawialna – biogazownie
Goście audycji: prof. dr hab. Józef Szlachta (UP we Wrocławiu), Pan Jan Grunwald - przedstawiciel firmy z branży biogazowi  i Pani Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury

21.03. 2015r. – Audycja 7. Rolnik twórca – świadomość Polaków o wpływie rolnictwa konwencjonalnego na stan środowiska przez zamianę masy organicznej w bioenergie
Goście audycji: prof. dr hab. Józef Szlachta (UP we Wrocławiu), Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury

28.03. 2015r. – Audycja 8. Kształcenie specjalistów w zakresie Zielonej Energii  – potrzeby i realizacje zawodowe oraz nowe miejsca pracy
Goście audycji: Prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Pani dr hab. inż. Deta Łuczycka ,prof. nadzw. UP i Pan Ryszard Gruszczyński Redaktor Naczelny Ekonatury

11.04. 2015r. – Audycja 9. Oszczędzanie energii i zapobieganie stratom
Goście audycji: dr inż. Przemysław Bukowski (UP we Wrocławiu), Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury

18.04. 2015r. – Audycja 10. Pojazdy samochodowe to zagrożenie, bezpieczeństwo czy wygoda – alternatywy (napędzanie pojazdów OZE) - przyszłość
Goście audycji: Pan Michał Koziołek, projektant, student Politechniki Wrocławskiej i pomysłodawca projektu New Warsaw oraz jeden z jego realizatorów, przedstawiciel firmy z branży motoryzacyjnej Pan Tomasz Wiejak i Pani Anna Opozda z Redakcji Ekonatury.

25.04. 2015r. – Audycja 11. Innowacje i nowoczesne technologie w zielonej gospodarce (w tym zrealizowane i planowane na Dolnym Śląsku)
Goście audycji: prof. dr hab. inż. Jerzy Bieniek (UP we Wrocławiu), Paulina Próchnicka z Redakcji Ekonatury

2.05. 2015r. – Audycja 12. Finansowanie Zielonej Gospodarki w tym OZE przy udziale programów WFOŚiGW we Wrocławiu, NFOŚiGW w Warszawie i UE. Infrastruktura sprzyjająca czystemu środowisku oraz skutecznej i efektywnej edukacji ekologicznej w tym względzie.
Goście audycji: przedstawiciel WFOŚiGW we Wrocławiu, Ryszard Gruszczyński Redaktor Naczelny Ekonatury

Audycje z ramienia Radia Rodzina poprowadził Pan mgr inż. Wiesław Tomaszewski

Wszystkich serdecznie zapraszamy do wysłuchania kolejnych audycji, udziału w konkursie
a także zadawania pytań zaproszonym gościom i specjalistom po zakończeniu emisji na adres zielonyrozwojgospodarki@radiorodzina.pl, na które z pewnością będą niecierpliwie czekać.

 

ZAPRASZAMY!

Cykl audycji Zielony Rozwój Gospodarki został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu


Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej we WrocławiuNazwa zadania: Rozwój świadomości ekologicznej mieszkańców Dolnego Śląska poprzez media informacyjne – Zielony rozwój gospodarkiWartość ogólna przedsięwzięcia: 34.780 zł
Wysokość dofinansowania ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu: 34.780 zł
Forma dofinansowania: Dotacja
www.wfosigw.wroclaw.plREGULAMIN KONKURSU

 

REGULAMIN KONKURSU

dotyczącego cyklu audycji „Zielony Rozwój Gospodarki”
w Radio Rodzina

I Informacje ogólne

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ekonatura. Konkurs jest ściśle związany
z cyklem audycji, dotyczących projektu „Zielony Rozwój Gospodarki”, realizowanym przez Stowarzyszenie Ekonatura przy dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu.

II Cel konkursu

 

Celem konkursu jest mobilizacja, inspiracja i szerzenie tematyki związanej z edukacją ekologiczną, zachowaniami proekologicznymi, a także wzbudzanie zainteresowania ekologią, ochroną środowiska oraz alternatywnymi metodami produkcji energii.

 

III Warunki Uczestnictwa

 

Konkurs skierowany jest do szerokiej grupy słuchaczy Radia Rodzina: młodzieży i osób dorosłych zainteresowanych tematyką szeroko pojętej ochrony środowiska i rozwijaniem swojej wiedzy w przedmiotowym zakresie, gotowych podjąć się zadania opracowania odpowiedzi na pytanie dotyczące zagadnień poruszanych w poszczególnych audycjach cyklu „Zielony Rozwój Gospodarki”.

 

IV Zasady i kryteria konkursu

 

Audycje radiowe emitowane będą w soboty od godz. 11.10 w Radio Rodzina, od lutego do maja 2015 r. Podczas kolejnych audycji pojawiać będą się zapowiedzi konkursu. Ogłoszenie konkursu nastąpi podczas wybranej audycji na antenie Radia Rodzina w drugiej połowie cyklu. Przedstawione pytanie będzie ściśle związane z tematyką audycji. Słuchacze pragnący wziąć udział w konkursie otrzymają możliwość przesłania swoich odpowiedzi zawierających do 2000 znaków (ze spacjami) drogą e-mailową. Adres e-mailowy, pod który kierowane będą odpowiedzi, podany zostanie po ogłoszeniu pytań wraz terminem ich nadsyłania. Rozwiązanie konkursu nastąpi podczas ostatniej, 12 audycji cyklu Zielony Rozwój Gospodarki, w trakcie której ogłosimy listę zwycięzców. Laureatami konkursu zostaną osoby, które prześlą w określonym terminie, drogą mailową najciekawsze odpowiedzi na pytanie konkursowe.


Laureaci wytypowani zostaną na podstawie następujących kryteriów:

·         Przesłanie odpowiedzi konkursowej na podany adres e-mail, w wyznaczonym terminie i o określonej objętości wraz z załączonymi danymi osobowymi;

·         Zgodność odpowiedzi z postawionym na antenie pytaniem;

·         Sposobu oraz formy przedstawienia odpowiedzi i jej edukacyjnej wartości merytorycznej.

 

V Ocena nadesłanych odpowiedzi i nagrody

 

1.      Rozstrzygnięcie konkursu przypada na dzień 02.05.2015 r.

2.      Termin nadsyłania odpowiedzi rozpoczyna się od momentu ogłoszenia pytania dnia 11.04.2015 r., do dnia 29.04.2015 r.

3.      Zespół wybierający zwycięzców składać się będzie z przedstawicieli Redakcji Ekonatury, którzy wyłonią trzech zwycięzców, nadając odpowiednio pierwsze, drugie oraz trzecie miejsce, na podstawie kryteriów wymienionych w punkcie IV .

Zwycięzcy otrzymają następujące nagrody:

·         I miejsce – aparat fotograficzny,

·         II miejsce – telefon komórkowy z dyktafonem,

·         III miejsce – roczna prenumerata miesięcznika Ekonatura.

Lista zwycięzców ogłoszona zostanie na:

·         stronie internetowej (www.ekonatura.org),

·         facebooku (https://www.facebook.com/stowarzyszenieekonatura),

·         łamach czasopisma Ekonatura (numer 6 (139)),

·         w Radio Rodzina i prowadzonych przez radio serwisach internetowych (http://www.radiorodzina.pl/, https://www.facebook.com/radiorodzina).

Stowarzyszenie Ekonatura zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu w dowolnej chwili lub anulowanie konkursu z przyczyn niezależnych od Redakcji Ekonatury.

Podsumowanie wyników sondy dotyczącej tematyki projektu „Zielony Rozwój Gospodarki”


W ramach realizowanego cyklu audycji radiowych „Zielony Rozwój Gospodarki” została przeprowadzona sonda uliczna. Badanie ankietowanych odbywało się w szkołach i wrocławskich uczelniach wyższych a także w losowych punktach miast Dolnego Śląska. W  ramach sondy przeprowadzono krótkie wywiady, zgodnie z wcześniej przygotowaną listą pytań otwartych. W badaniu wzięło udział 50 ankietowanych z województwa dolnośląskiego, którym zadano serie kilkunastu pytań. Respondenci zostali podzieleni na pięć grup:

 • studenci kierunków przyrodniczo-technologicznych
 • studenci kierunków humanistycznych
 • studenci kierunków ekonomicznych
 • uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
 • osoby nieprzydzielone do żadnej z ww. grup

Celem przeprowadzonej ewaluacji było badanie świadomości ekologicznej mieszkańców Dolnego Śląska oraz zainteresowanie tematyką m.in. Odnawialnych Źródeł Energii. Przeprowadzenie ankiety pozwoliło na upowszechnienie wiedzy Dolnoślązaków
w zakresie zdrowia, które w bardzo dużej mierze zależy od czystego środowiska.

Poniżej przedstawiamy wyniki przeprowadzonej sondy:

 •  prawie wszyscy ankietowani potrafili wymienić podstawowe źródła energii odnawialnej (woda, wiatr, słońce). Niewiele osób rozwinęło jednak skrót OZE, w tym także osoby, posiadające znaczącą wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii.
 • większość ankietowanych uzależniała perspektywę rozwoju elektrowni wiatrowych od prędkości wiatrów. Część respondentów nie potrafiła jednak tej wiedzy odnieść do regionu Dolnego Śląska.
 • ankietowani bez problemów potrafili podać zastosowanie dla energii słonecznej. Zdecydowana większość respondentów była zorientowana w temacie kolektorów słonecznych.
 • Niespełna 10 % ankietowanych potrafiło podać typy elektrowni wodnych. Ponad 90% ankietowanych wskazało, jakie tereny najbardziej sprzyjają lokalizacji takiej elektrowni. Tylko jeden respondent z kierunku przyrodniczo-technologicznego wspomniał o turbinach Kaplana, stosowanych przy niskich spadach.
 • 4 grupy ankietowanych potrafiły udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące sposobu pozyskiwania energii geotermalnej. Najwięcej trudności z odpowiedzią miała grupa złożona z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jedynie uczniowie ostatnich klas potrafili powiedzieć coś więcej na temat OZE, co należy wiązać z poruszaniem tego tematu podczas zajęć w wyższych klasach.
 •  Duże problemy sprawiły ankietowanym odpowiedzi na pytania dotyczące bioenergii  i biogazu. Zdecydowana większość respondentów nie potrafiła podać ich definicji. Biogaz bardzo często był mylony z procesem spalania biomasy. Najczęściej podawanym przykładem rośliny pozyskiwanej do celów energetycznych była wierzba energetyczna.
 •  Największe trudności (najmniej udzielonych prawidłowych odpowiedzi) sprawiły respondentom pytania dotyczące inwestycji realizowanych na Dolnym Śląsku.
 • w ramach programów realizacji zielonej energetyki oraz zielonych miejsc pracy. Zdecydowana większość ankietowanych (około 80%) nie słyszała nigdy o takich inicjatywach. Mimo to, respondenci próbowali własnymi słowami odpowiedzieć na pytania, skupiając się przy tym na aspektach związanych z ochroną środowiska.
 • Na pytanie dotyczące zapobiegania stratom energii odpowiedzi udzieliło 98% ankietowanych. Świadomość ekologiczna Polaków w tym zakresie stale rośnie. Ankietowani posiadali wiedzę na temat skutecznych metod oszczędzania energii, deklarowali również ograniczanie jej zużycia w praktyce. Najpopularniejszymi metodami oszczędzania energii wśród ankietowanych było gaszenie świateł oraz wyłączanie niepotrzebnego w danej chwili sprzętu. Respondenci starają się również odpowiedzialnie korzystać z ogrzewania.
 • Ankietowani nie mieli problemów z pytaniem dotyczącym pojazdów wykorzystujących OZE. Wiele osób wspominało także o samochodach hybrydowych. Na ten wynik mogła mieć wpływ duża kampania tych samochodów w mediach.
 • Jedynie 16% respondentów wymieniło WFOŚiGW oraz NFOŚiGW jako źródła finansowania związanej z zieloną gospodarką. Pozostali ankietowani skupili się w swoich wypowiedziach na środkach z Unii Europejskiej. Jedynie kierunki przyrodniczo-technologiczne umiały wskazać konkretny fundusz., inne grupy odpowiadały raczej ogólnie (państwo, UE).
 • Największą wiedzę na temat „Zielonego Rozwoju Gospodarki” mieli studenci kierunków przyrodniczo-technologicznych. Sytuacja ta wynika głównie z profilu kształcenia studentów w tym zakresie.
 • Przedstawiciele grupy szkół ponadgimnazjalnych wraz z kierunkami humanistycznymi wykazywali najmniejszą wiedzą z zakresu „Zielonego Rozwoju Gospodarki”. Studenci kierunków humanistycznych mieli w przypadku niektórych pytań wiedzę niekiedy mniejszą od uczniów szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w badaniu.
 • Wśród osób nieprzydzielonych do żadnej z grup dużą wiedzę wykazały osoby, które planują lub korzystają z OZE w swoich domach oraz czytają czasopisma branżowe typu MURATOR, itp.
 • Kierunki ekonomiczne wskazywały przede wszystkim na pozytywne oddziaływanie OZE na zrównoważony rozwój, nie posiadały jednak szerszej wiedzy w tym zakresie.
 • Studenci kierunków przyrodniczo-technologicznych uzupełniając swoją wypowiedź przytaczali często ciekawe przykłady z kraju i ze świata.
 • Studenci kierunków humanistycznych stawiali w swoich odpowiedziach na rolę edukacji ekologicznej w kształtowaniu postaw i świadomości.
 • Studenci kierunków ekonomicznych skupiali się niekiedy na aspektach finansowych udzielając odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. elektrowni wiatrowych.

Świadomość ogólna mieszkańców Dolnego Śląska, dotycząca korzyści wynikających z produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest coraz większa i na przestrzeni lat poszła do przodu wraz z rozwojem myśli technologicznej. Istotą wszelkich zmian na lepsze jest jednak edukacja, ponieważ to właśnie ona decyduje o naszej przyszłości i to na niej powinny opierać się wszelkie działania mające na celu poprawę obecnie panującej sytuacji na świecie szczególnie w odniesieniu do kończących się zasobów nieodnawialnych surowców energetycznych. Wyniki przeprowadzonej sondy oraz ankiety potwierdziły, że wciąż brakuje jednak w naszym społeczeństwie podstawowej wiedzy z omawianego zakresu. W związku z tym po raz kolejny na myśl przychodzi tylko jeden wniosek: edukacja ekologiczna powinna podlegać ciągłemu i różnorodnemu wsparciu, a to wszystko dla dobra zarówno obecnych jak i przyszłych pokoleń.

PODSUMOWANIE WYNIKÓW ANKIETY

W ramach realizowanego cyklu audycji radiowych oprócz sondy przeprowadzono również ankietę badającą świadomość Dolnoślązaków w zakresie rozwoju zielonej gospodarki. W badaniu wzięło udział 100 ankietowanych. Respondenci odpowiadali na pytania za pomocą interaktywnej ankiety www.interankiety.pl. Poniżej przedstawiamy pytania oraz wyniki przeprowadzonej analizy. 

 • Wśród osób biorących udział w ankiecie dominowały osoby w wieku 19-24 lata (56% ankietowanych), a niemal 30% respondentów stanowiły osoby między 25 a 35 rokiem życia.
 • 80% spośród ankietowanych potrafiło rozwinąć prawidłowo skrót OZE (Odnawialne Źródła Energii). 
 • 45% ankietowanych ocenia swoją wiedzę na temat OZE jako będącą na poziomie niskim, a 44% na poziomie średnik. Tylko 11% respondentów oceniło ją na poziomie wysokim.
 • Ze wskazanych odpowiedzi wynika, że najwięcej wiedzy dotyczącej tematyki OZE ankietowani czerpią z Internetu (42%) oraz z informacji przekazywanych przez nauczycieli bądź wykładowców w szkołach i na uczelniach (32%).
 • Aż 86% ankietowanych uważa, że należy inwestować w OZE. Taki wynik sugeruje, że tematyka ta jest bardzo pozytywnie odbierana przez społeczeństwo, a szczególnie młode pokolenie, niezależnie od stopnia posiadanej przez nie wiedzy.
 • Ponad połowa ankietowanych stwierdziła jednoznacznie, że OZE ma w Polsce dużą perspektywę rozwoju. 23% było przeciwnych temu stwierdzeniu, 26% wstrzymało się od wyrażenia opinii. 
 • Ponad połowa ankietowanych wykazała się brakiem zrozumienia dla różnicy pomiędzy kolektorami słonecznymi a ogniwami fotowoltaicznymi, wskazując kolektory jako urządzenia przekształcające energię słoneczną w energię elektryczną. Taki wynik sugeruje, że pomimo powszechnego dostępu do informacji o możliwościach pozyskiwania energii ze słońca, nadal wyraźnie zaznaczają się braki z zakresu podstawowych zasad działania obydwu typów urządzeń.
 • 75% respondentów trafnie wskazało metan jako główny składnik biogazu.
 • prawie 60% ankietowanych zaznaczyło właściwą odpowiedź dotyczącą roślin wykorzystywanych do celów energetycznych (wierzba energetyczna oraz topinambur). Odsetek respondentów, którzy udzielili nieprawidłowych odpowiedzi jest jednak na tyle znaczny by wzbudzić podejrzenie o podawanie przypadkowych odpowiedzi a tym samym stanowi niepokojący sygnał świadczący o niskim poziomie świadomości społeczeństwa w zakresie powszechnego dziś wykorzystania i uprawy  roślin na cele energetyczne. 
 • Ponad połowa ankietowanych 55% udzieliła poprawnej odpowiedzi na pytanie dotyczące procesu pirolizy.
 • 57% ankietowanych udzieliło poprawnej odpowiedzi na pytanie o klasyfikację metod poboru ciepła ziemi (geotermii), wskazując na jej podział na geotermię głęboką i płytką. Niestety 43% respondentów wykazało się niewiedzą w poruszanym zakresie. 
 • Jedynie 25% ankietowanych udzieliło prawidłowej odpowiedzi na pytanie o średnią prędkość wiatru optymalną do wykorzystania przy produkcji energii elektrycznej. Świadczy to o raczej niskich zasobach wiedzy ogólnej respondentów dotyczącej poruszanego zagadnienia.

W przypadku pytań zamkniętych, w których ankietowani mieli możliwość wyboru prawidłowej odpowiedzi spośród 3 propozycji (ankieta internetowa), zdecydowana większość potrafiła udzielić poprawnej odpowiedzi. Inaczej jednak prezentowała się sytuacja w przypadku sondy ulicznej, kiedy respondentom zadawano pytania wprost.

Świadomość ogólna mieszkańców Dolnego Śląska, dotycząca korzyści wynikających z produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest coraz większa i na przestrzeni lat poszła do przodu wraz z rozwojem myśli technologicznej. Istotą wszelkich zmian na lepsze jest jednak edukacja, ponieważ to właśnie ona decyduje o naszej przyszłości i to na niej powinny opierać się wszelkie działania mające na celu poprawę obecnie panującej sytuacji na świecie szczególnie w odniesieniu do kończących się zasobów nieodnawialnych surowców energetycznych. Wyniki przeprowadzonej sondy oraz ankiety potwierdziły, że wciąż brakuje jednak w naszym społeczeństwie podstawowej wiedzy z omawianego zakresu. W związku z tym po raz kolejny na myśl przychodzi tylko jeden wniosek: edukacja ekologiczna powinna podlegać ciągłemu i różnorodnemu wsparciu, a to wszystko dla dobra zarówno obecnych jak i przyszłych pokoleń.